[ skip to content ]

Directory of Advisors

Advisor Directory

Program Advisor Office Phone
  • If you are a freshman/sophomore who has NOT completed ENGL 110C with a "C" or better and plan to major in an Arts and Letters discipline (except Art or Music)

Matilda Cox,
Director of Advising

Morgan Morrison, Academic Success Advisor

BAL 1006



683-4939

683-6441

  • If you are a new, entering transfer student
Jeb Midyette, Transfer/Student Success Advisor BAL 1006 683-5396
  • If you have completed at least 26 credit hours and received a "C" or above in ENGL 110C, if you are a junior/senior, or you plan to major in Art or Music
Contact the appropriate departmental advisor from the list below
African American & African Studies Kideste Wilder-Bonner BAL 6004 683-3812
Applied Linguistics (MA) Joanne Scheibman BAL 5028 683-3879
Applied Sociology (MA) Dianne Carmody BAL 6024 683-3801
Art Elliott Jones VAB 212 683-5462
Asian Studies Qiu Jin BAL 8028 683-5863
Communication Carla Harrell BAL 3002 683-3837
Creative Writing (MFA) Luisa Igloria 683-3929
Criminal Justice Jeffrey Toussaint
BAL 6038 683-6557
Criminal Justice (MA) Dianne Carmody BAL 6024 683-3801
Criminal Justice (PhD) Dawn Rothe
BAL 6000 683-3791
Dance Marilyn Marloff FPA 148 683-4354
English Janis Smith BAL 5006 683-4036
English (MA) Imtiaz Habib
BAL 4039 683-3991
English (PhD) Kevin Romberger-Depew BAL 2020 683-3991
Foreign Languages
- French Peter Schulman BAL 4010 683-3323
- German Frederick Lubich BAL 4006 683-3981
- Spanish Andrew Gordus BAL 4016 683-4319
Japanese Studies Junji Yoshida BAL 4024 683-4567
Geography Jonathan Leib BAL 7022 683-3849
History Robert del Corso BAL 8042 683-3949
History (Graduate) Michael Hucles BAL 8016 683-3936
Humanities Jeffery Jones BAL 3042 683-3821
Interdisciplinary Studies--Individualized Kathleen Fowler BAL 5034 683-4035
Interdisciplinary Studies--Music Business/ Production Steve Latham DIEHN 211 683-4408
Interdisciplinary Studies--Professional Writing Virginia Tucker
BAL 5034 683-4035
Interdisciplinary Studies--Teacher Preparation Michele Mitchell BAL 3026 683-4044
Interdisciplinary Studies--Work and Professional Studies Daniel O'Leary BAL 6044 683-6897
International Studies Andrew Leask BAL 3036 683-6996
International Studies (Graduate) Regina Karp BAL 7047 683-5700
Music Agnes Fuller Wynne FPA 240 683-4071
Music Education Nancy Klein DIEHN 223 683-4067
Music Industry Louis Steve Latham DIEHN 128 683-4061
Philosophy James VanDore BAL 9018 683-3861
Personal Communication
Fran Hassencahl BAL 3008 683-3835
Political Science David Earnest
BAL 7010 683-3934
Pre-Law Elizabeth Esinhart BAL 3030 683-4044
Sociology Jeffrey Toussaint
BAL 6038 683-6557
Theatre Jenifer Alonzo HS 1005 683-3391
Women's Studies Vaughan Frederick BAL 3043 683-6984
Program Advisor Office Phone
Academic Success Advisor Billie Cook CONST 1011 683-3341
Advising Coordinator Jennifer Usis CONST 1011 683-5777
Undergraduate Advising Jennifer Usis CONST 1011 683-5777
Accounting (MA) Yin Xu CONST 2172 683-3554
Business Administration (PhD) John Ford CONST 2117 683-3587
Economics (MA) David Selover CONST 2036 683-3541
MBA Shanna Wood CONST 1026 683-3585
Military Science LTC Carl Michaud ROLLINS 119 683-3663
Naval Science Capt. Michael Barea, USN NROTC 201 683-4744
Public Administration (MPA) William Leavitt CONST 2084 683-3961
Urban Policy & Public Administration (PhD) John Morris CONST 2094 683-6555
Program Advisor Office Phone
Academic Success Advisor Mirta Williams ED 126 683-3705
Athletic Training (Graduate) Bonnie VanLunen SRC 2003A 683-3516
Counseling Ted Remley ED 110 683-3326
Early Childhood Lindsay Davis
ED 152D 683-3348
Educational Leadership Bill Owings ED 120 683-5163
Elementary/Middle School Education (PreK-6), GPD Charlene Fleener ED 145 683-3284
Elementary/Middle School Education (PreK-6 with initial licensure) Lindsay Davis
ED 152D 683-3348
Elementary/Middle School Education (Middle School 6-8 with initial licensure) Nola Nicholson ED 152 683-3348
Exercise Science Laura Hill
SRC 2009 683-4624
Exercise Science (Graduate) David Swain SRC 2026 683-6029
Fashion Merchandising Sharon Davis
ED 253 683-4305
Field Based Programs Robert Lucking ED 145 683-5545
Health & Physical Education Steve Knott SRC 2030 683-3355
Health & Physical Education (Graduate) Xihe Zhu SRC 2010 683-3545
Higher Education Administration Chris Glass ED 166-1 683-4118
Human Sevices (Undergrad) Career and Academic Resource Center
ED 126 683-6987
Human Services (Online) Mark Rehfuss ED 168-11 683-3326
Industrial Technology Petros Katsioloudis ED 228 683-4305
Instructional Design & Technology Gary Morrison ED 145 683-3284
Library Science Carol Doll ED 250-5 683-3284
Marketing Education Michael Kosloski ED 255 683-4305
Mathematics Specialist Melva Grant ED 228 683-4305
Military Career Transition Program (MCTP) Arminda Israel ED 152 683-6136
Occupational & Technical Studies (Graduate) John Ritz ED 228 683-4305
PhD in Community College Leadership

Dana Burnett
Molly Duggan
Mitchell Williams

ED 120 683-5163
PhD in Education: Counseling Ted Remley ED 110 683-3326
PhD in Education: Curriculum & Instruction Charlene Fleener ED 145 683-3284
PhD in Education: Early Childhood Education Andrea Debruin-Parecki CSC 111-A 683-6759
PhD in Education: Educational Leadership Bill Owings ED 120 683-5163
PhD in Education: Higher Education Chris Glass ED 166-1 683-4118
PhD in Education: Human Movement Sciences Bonnie Van Lunen SRC 2003A 683-3516
PhD in Education: Instructional Design & Technology Gary Morrison ED 145 683-3284
PhD in Education: Literacy Leadership Charlene Fleener ED 145 683-3284
PhD in Education: Occupational & Technical Studies John Ritz ED 228 683-4305
PhD in Education: Special Education Cheryl Baker CSC 122 683-4383
Post-baccalaureate endorsement program: Middle School, Secondary, Foreign Language, English as a Second Language Nola Nicholson ED 152 683-3448
Post-baccalaureate endorsement program: Elementary Education PreK-6 Lindsay Davis
ED 152 683-3348
Reading Education Charlene Fleener ED 145 683-3284
Recreation & Tourism Studies Edwin Gomez SRC 2010 683-6309
Secondary Education (Graduate) Robert Lucking ED 145 683-5545
Secondary Education (Undergraduate) Nola Nicholson ED 152 683-3348
Special Education Cheryl Baker CSC 122 683-4383
Speech Language Pathology Stacie Raymer 110 Lions Child Study Center
683-4522
Sport Management (Undergraduate) Lynn Ridinger SRC 2014 683-4353
Sport Management (Graduate) Robert Case SRC 2025 683-5962
Technology Education Todd Fantz ED 228 683-4305
Training Specialist Mickey Kosloski
ED 255 683-4305
Troops to Teachers Joe Wargo ED 113 683-5742
Program Advisor Office Phone
Director of Advising
Bonita Anthony KAUF 132C 683-5877
Engineering Fundamentals Division Linda Vahala
KAUF 102 683-4968
Academic Success Advisor Tania Alvarez KAUF 129G 683-5217
Civil & Environmental Engineering/Fundamentals William Drewry KAUF 136 683-3760
Engineering Technology/Fundamentals Richard Jones KAUF 211 683-3780
Electrical & Computer Engineering/Fundamentals Deborah Kinney
Lee Belfore
KAUF 231A
KAUF 231D
683-4379
683-3746
Mechanical Engineering/Fundamentals Stacie Ringleb KAUF 238C 683-5934
Modeling & Simulation Engineering/Fundamentals
Jim Leathrum/
Richard Mayo
ECSB 1200 683-5946
Aerospace Engineering (Graduate) Han Bao KAUF 238E 683-4922
Civil & Environmental Engineering (Undergraduate) William Drewry KAUF 136 683-3760
Civil & Environmental Engineering (PhD/DEng) Isao Ishibashi KAUF 134 683-4641
Civil Engineering (Master's) Isao Ishibashi KAUF 134 683-4641
Electrical & Computer Engineering (Undergraduate) Vishnu Lakdawala KAUF 217 683-4665
Electrical & Computer Engineering (Graduate) Oscar Gonzalez KAUF 231H 683-4966
Engineering Management (Undergraduate Minor) Kim Sibson KAUF 242F 683-4938
Engineering Management (PhD & DEng) Andres Sousa-Poza KAUF 241D 683-4734
Engineering Management & Systems Engineering (Master's) Ariel Pinto KAUF 241 683-4218
Engineering Technology-Civil Engineering Nestor Escobales KAUF 212B 683-3786
Engineering Technology-Computer Engineering John Hackworth KAUF 214A 683-4421
Engineering Technology-Electrical Engineering John Hackworth KAUF 214A 683-4421
Engineering Technology-Mechanical Engineering Technology Cheng Lin KAUF 111A 683-4644
Engineering Technology-Motorsports Engineering Technology Cheng Lin KAUF 111A
683-4644
Engineering Technology-Marine Engineering Technology Cheng Lin KAUF 111A 683-4644
Environmental Engineering (Master's) Isao Ishibashi KAUF 134 683-4641
Experimental Methods (Master's) Colin Britcher KAUF 238K 683-4916
Mechanial Engineering (Undergraduate) Colib Britcher KAUF 238K 683-4916
Mechanical Engineering (Master's and PhD) Han Bao KAUF 238E 683-4922
Modeling & Simulation Engineering (Undergraduate) Jim Leathrum/
Richard Mayo
ECSB 1200 683-5946
Modeling & Simulation (Master's and PhD) Yuzhong Shen ECSB 1113 683-6366
Motorsports Engineering (Master's) Colin Britcher KAUF 238K 683-4916
Systems Engineering (Master's) Ariel Pinto KAUF 241 683-4218
Program Advisor Office Phone
Director of Advising Leanne White HLTH 2112 683-5137
College Advisor Katie Ferrara HLTH 2112 683-5137
College Advisor Keith Krepcho HLTH 2112 683-5137
Community Health/Public Health (MPH) James English HLTH 3134 683-4249
Cytotechnology Sophie Thompson HLTH 2126 683-3016
Dental Hygiene (Undergraduate) Sharon Stull HLTH 2007 683-5235
Dental Hygiene (Undergraduate) Denise Claiborne HLTH 2011 683-3338
Dental Hygiene (BSDH Degree Completion Program Online) Sharon Stull HLTH 2007 683-5235
Dental Hygiene (Graduate) Gayle McCombs HLTH 3102 683-5150
Environmental Health/Occupational Safety/Industrial Hygiene (Undergraduate) James English HLTH 3134 683-4249
Environmental Health (Graduate) Anna Jeng HLTH 3140 683-4594
Health Sciences Jacqueline Sharpe HLTH 3132 683-6180
Medical Technology Faye Coleman HLTH 2124 683-3588
Nuclear Medicine Technology Scott Sechrist HLTH 2128 683-4702
Nursing (Undergraduate & Graduate) Janice Hawkins HLTH 2134 683-5245
Doctor of Nursing Practice Carolyn Rutledge HLTH 3122 683-5009
Family Nurse Practitioner (FNP) Micah Scott HLTH 3011 683-5255
Nurse Administrator Laurel Garzon HLTH 3120 683-5250
Nurse Anesthesia Beth Elya-Eargle HLTH 3003 683-5263
Nurse Educator Kim Curry-Lourenco HLTH 3007 683-5261
Women's Health Nurse Practitioner (WHNP) and Midwifery Kathleen Putnam HLTH 3130 683-5256
PhD Health Services Research George Maihafer HLTH 3118 683-4519
Physical Therapy George Maihafer HLTH 3118 683-4519
Public Health (MPH)/Environmental Health James English HLTH 3134 683-4259
Public Health (MPH)/Health Promotion/Education James Neff HLTH 3134 683-4259
Certificate Advisors
Cytotechnology
Sophie Thompson HLTH 2129 683-3589
Occupational Safety James English HLTH 3134 683-4259
Ophthalmic Technology Lori Williams 388-3747
Molecular Diagnostics Robert Bruno HLTH 2128 683-3589
Program Advisor Office Phone
Director of Advising Kim Herbert MGB 236 683-6790
Assistant Director of Advising Adrienne Giles
MGB 236 683-3344
Academic Advisor Tammy Hanna MGB 236 683-3170
Academic Advisor Tiffany Wiggins MGB 236 683-7118
Chemistry/Biochemistry Pinky McCoy ALFRN 102 683-4103
Computer Science Janet Brunelle ECSB 2310 683-6001
(x4832)
Math/Statistics Glenn Lasseigne ECSB 2315 683-3891
Ocean/Earth/Atmospheric Sciences John McConaugha OCNPS 423 683-4698
Physics Charles Hyde OCNPS 215 683-5853
Pre-Health Committee/BSMD Information Terri Mathews
Kim Herbert
OCNPS 135
MGB 236
683-5201
683-6790
Psychology Jennifer Younkin MGB 244G 683-4494
PhD Psychology-Applied Experimental, Human Factors, Industrial/Organizational Barbara Winstead MGB 346F 683-4239
Program Advisor Office Phone
Director G.W. Thompson WEBB 1500 683-4805
Associate Director/Academic Advisor

Jose Ramos

WEBB 1500 683-4805
Academic Advisor Denisse Thillet WEBB 1500 683-4805
Academic Advisor Erin Colwell WEBB 1500 683-4805
Program Advisor Office Phone
Executive Director, Advising and Transfer Programs Sandra Waters Student Success Center (SSC) 2014 683-6485
Coordinator, Transfer Advising and Articulations

Brooke Brown

683-3711
Director, Transfer Advising and Articulations

Crystal Anderson

SSC 2010 683-6932
Director, First-Year Student Success Joe Ritchie SSC 2012 683-3712
Director, Sophomore Success & Continuance Christine Stringfield-Ricks SSC 2008 683-3718
Coordinator, Sophomore Success & Continuance
Catherine Moss SSC 2011 683-3773